شکر سرخ مازندران + فیلم معرفی و تصاویر

شکر سرخ مازندران

شکر سرخ مازندران + فیلم معرفی و تصاویر

شکر سرخ مازندران به عنوان یکی از محصولات نادر شناخته شده است. خوشبختانه این محصول در کشور ما و به خصوص در استان مازندران به وفور کشت می شود.

خرید شکر سرخ

خرید عمده برنج

آیا شکر سرخ مازندران را می شناسید؟  

نیشکر مازندران

همانطور که می دانید بدن هر فرد برای تامین انرژی نیاز به قند دارد. اما همین مصرف زیاد قند ممکن است باعث بروز بیماری های جسمی برای انسان شود. یکی از این بیماری ها دیابت است.

کارشناسان تغذیه دریافتند بعضی از انواع شکر وجود دارند که ساکارز زیادی نداشته و مصرف آنها برای افراد دیابتی و یا افرادی که دچار اضافه وزن هستند بلامانع است. فرآورده های که از نیشکر گرفته می شوند همین خاصیت را دارند. شکر سرخ کاملا برای استفاده افراد مناسب می باشد.

مشاهده فیلم معرفی شکر سرخ مازندران

معرفی شکر سرخ مازندران

معرفی شکر سرخ مازندران

مازندران به عنوان سرسبزترین استان ایران دارای خاکی بسیار حاصلخیر است که برای کشت نیشکر بسیار مناسب می باشد. نیشکر کشت شده در مازندران به علت شرایط اقلیمی ، نوع خاک و آب و هوا بسیار با کیفیت می باشد به حدی که در سطخ کشور نمونه ندارد.

قارچ گانودرما

با استفاده از نیشکر کشت شده در این استان فرآورده های زیادی تولید می شود که یکی از اصلی ترین آنها شکر سرخ مازندران است.

شکر سرخ مازندران به علت داشتن خواص درمانی بسیار امروز مورد توجه خیلی از افراد قراد گرفته است. نکته مورد توجه این است که چیزی در حدود ۲۰۰۰ سال است که نیشکر در ایران کشت می شود به همین علت ایران یکی از اصلی ترین تولید کننده های نیشکر در دنیا شناخته می شود.

ایران در کشت نیشکر بیش از ۲۰۰۰ سال سابقه دارد. در ایران در مناطق جنوب غربی ( خوزیا ) به معنی سرزمین شکرخیز که ما به در حال حاظر به عنوان خوزستان می شناسیم کشت نیشکر بسیار رونق داشته است. علاوه بر این مناطق در مازندران هم کشت نیشکر به وفور انجام می شده است.

تا سال ها کشت نیشکر در ایران متوقف شده بود تا اینکه در اوایل سلطنت ناصرالدین شاه مجددا کشت نیشکر مورد توجه قرار گرفت و نخستین منطقه که کشت نیشکر را آغاز کرد مازندران بوده است.

آّبگیری نیشکر

تاریخچه شکر سرخ و نیشکر در مازندران را می توان از نوشته های مرحوم محمد حسن خان اعتمادالسلطنه پی برد. اودر سال ۱۲۶۷ هجری قمری در کتاب خود می نویسد: شکر مازندران را به شکلی تصفیه کردند که همانند شکر هندوستان شده است.

فرآوری شکر سرخ مازندران

زمستان شیرین مازندرانی ها

تولید سنتی شکر سرخ در فصل سرما ( زمستان ) کام مازندرانی ها را شیرین می کند. البته با توجه به خواص شکر سرخ اکنون این محصول در کل کشور استفاده می شود. شکر سرخ مازندران ( شکر لـله ) که به عنوان یکی از فرآورده های نیشکر تولید می شود جزو سوغات مازندران به شمار می آید.

البته مازندرانی ها به این فرآورده شکر سیاه ( سیو شکر ) می گویند که در سطح کشور به شکر سرخ معروف شده است. به علت نوع خاک مزارع مازندران که از خاک سیاه می باشد کشت نیشکر در این زمین ها بسیار مناسب می باشد. یکی از بهترین نوع های آن شکر سرخ بهنمیر می باشد

شکر سرخ مازندران

تولید شکر سرخ مازندران

نیشکر از خانواده غلات ها است و قند آن چیزی در حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد است که در ساقه این محصول ذخیره شده است. شکر فاقد قند ساده است و به همین علت بیماران دیابتی می توانند این محصول را استفاده کنند.

بعد از فراموشی کشت نیشکر در چندین سال اخیر این محصول مورد توجه بسیار قرار گرفته است. در مازندران بهترین نوع شکر سرخ در بهنمیر و روستاهای کوتنا، ریکنده، چپی، پرچینک، بشل سوادکوه ،سیدابوصالح ، منطقه بابل کنار در روستاهای قرآن تالار، امیرکلا، کاردرکلا، درازکلا، سیدکلا ، گاوان کلا و شیردارکلا تولید و کشت می شود.

مازندران به دلیل شرایط مناسب اقلیمی ، خاک های رسوبی عمیق و آب فراوان ، بسیار برای کشت نیشکر مناسب می باشد. نیشکر برای رشد به زمینی با رطوبت بالا نیاز دارد.  یک بوته کامل نیشکر روزانه حدود ۴ لیتر آب تبخیر می کند.

این گیاه در شش ماه اول رشد به حرارت و رطوبت مناسب و ۳۰ نوبت آبیاری نیاز دارد. نیشکر در گذشته در کارگاه های سنتی فرآوری میشده است. اما امروزه کارگاه ها کمی مدرن تر شده و از تجهیزات مناسبی استفاده می کنند. در طول فرآوری از نیشکر دوشاب و کف نیز گرفته می شود. نی ها بعد از پاک سازی آبگیری می شوند و بعد از آن به مدت ۳ تا ۴ ساعت جوشانده می شوند.

در این مدت مایه نیشکر مدام هم زده می شود. پس از این مرحله و سرد شدن و خشک شدن آن شکر سرخ به دست می آید. خواص شکر سرخ بسیار زیاد است که می توان رفع خستگی ، رفع گرمی دهان ، پاک کننده کبد ، بر طرف کننده التهابات لثه اشاره کرد.

مزارع کشت و تولید نیشکر در مازندران و نحوه فرآوری و تولید شکر سرخ مازندران برای گردشگران بسیار جالب است و به عنوان یک سوغاتی ارگانیک و شیرین از شمال ایران باشد.

عرضه این محصول و بسته بندی مناسب آن درآمد زایی خوبی برای جوامع روستایی مازندران ایجاد کرده است و به عنوان یک فرصت در بخش گردشگری کشاورزی شناخته می شود.

شکر سرخ مازندران

آیا از خواص شکر سرخ مازندران چیزی می دانید؟

  برای خرید شکر سرخ مازندران می توانید از لینک اقدام کنید.

ضمنا توجه داشته باشید که محصولات ما از شکر سرخ بهنمیر می باشد خرید شکر سرخ

4.3/5 (3 نظر)

‫3 نظر ارسال شده در “شکر سرخ مازندران + فیلم معرفی و تصاویر

  1. L.FEREIDOONI :

    باسمه تعالی
    از سایت فروش شکر سرخ مازندران بسیار خوشحال شدم اگر جزییات را هم لحاظ کنید بهتر است .مثلا چه مقدار شکر سرخ قیمتش ده هزار تومان است؟ از اینکه هزینه حمل رایگان است بسیا نقطه مثبتی برای سایت شماست.با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...